Den otevřených dveří 1. 12. od 9:00 do 14:00

informace pro studenty středních škol
Den otevřených dveří 1. 12. od 9:00 do 14:00

Vážené studentky a vážení studenti středních škol.

Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně pořádá v pátek 1. prosince a v pátek 12. ledna od 9:00 do 14:00 Dny otevřených dveří.

Ústav matematiky, garant studijního oboru Matematické inženýrství, pro vás připravil nejen stánek ve společných prostorách před Aulou, ale rádi vás přivítáme i přímo v 18. patře hlavní budovy A1. Zde vám nabídneme možnost poslechnout si několik zajímavých přednášek, na kterých se vám stručně a krátce pokusíme ukázat nejen kouzlo, ale především užitečnost a aplikovatelnost matematiky v různých oborech.

V učebně číslo 1836 v 18. patře hlavní budovy A1 jsme pro vás na pátek 1. 12. připravili:

• 10:20-10:40 O numerické matematice - chybami se člověk učí, aneb liška versus králík. Krátce se  pozastavíme nad chybami v numerických algoritmech, abychom pak následně zaměřili svou pozornost na model z populační biologie, který prostřednictvím numerických algoritmů rozřešíme.
    (doc. Ing. Petr Tomášek, Ph.D.)

• 10:50-11:20 - obor Matematické inženýrství představí prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. Bude řeč o tom, proč je tento obor v České republice unikátní, čím je vlastně výjimečný člověk s hlubokými znalostmi matematiky a v neposlední řadě jaké jsou výhody našich absolventů na trhu práce.

• 11:30-11:50 Matematické modely v robotice - jak můžete pomocí matematiky zaparkovat auto podélně a v co nejkratším čase? Půjde to vůbec, když máte za autem třeba ještě přívěs, nebo dva, tři...? Pomůže vám, že je náprava na druhém přívěsu ovladatelná? A když je přívěsů deset, není to vlastně robotický had? Seznámíme vás s tím, jak algebry pomáhají v robotice a jestli reálná čísla jsou opravdu ta správná čísla pro praxi.
    (doc. Mgr. Jaroslav Hrdina, Ph.D.)

• 13:40- 14:00 Mračna bodů: Point cloudy - víte, kdy z mraků nepadá déšť, ale důležité informace o součástce? Víte, jak v mračnu uvidět důležité věci? Přijďte se podívat na krátkou přednášku o různých algoritmech zpracování mraku bodů a uvidíte, co na obloze není. Seznámíte se s tím, jak mraky bodů vznikají, jak lze s nimi pracovat a co v nich můžeme určit.
    (Mgr. Jana Procházková, Ph.D.)

Starší články