Úplné zatmění Slunce 2016

úspěšná expedice a první obraz sluneční koróny
Úplné zatmění Slunce 2016

Ústav matematiky FSI VUT v Brně dlouhodobě spolupracuje s Institute for Astronomy of University of Hawaii na výzkumu struktur ve sluneční koróně. Hlavními osobami, díky kterým došlo v posledních letech k výraznému posunu v této oblasti, jsou prof. Miloslav Druckmüller a prof. Shadia Habbal. Výsledkem této spolupráce je, mimo jiné, více než třicet publikací na Web of Science.

Aby bylo možné získat potřebné informace o situaci ve sluneční koróně, je nezbytné využít jedinečný přírodní jev, kterým je úplné zatmění Slunce. V roce 2016 proběhlo úplné zatmění Slunce 9. března a ze souše bylo pozorovatelné z ostrovů Indonésie.

Expedici TSE2016 tvořil 14tičlenný mezinárodní tým a přímo na pozorovacích místech v Indonésii byli Jana Hoderová a Pavel Štarha z Ústavu matematiky. Prof. Druckmüller zůstal tentokrát v Brně a na hladkém průběhu expedice se podílel svými radami a doporučeními, jaká konkrétní data je potřeba získat, aby jím provedené zpracování dat jeho softwarem (důvěrně nazývané "druckmüllerizace") bylo co nejefektivnější.

Další podrobnosti z expedice je možné najít v tiskové zprávě VUT a v časopisu Události na VUT 4/2016

Dlouho očekávaný obraz sluneční koróny, na jehož zpracování jsou potřeba kvalitní vstupní data a několik dní intenzivní a precizní práce prof. Druckmüllera,  je k nahlédnutí zde.

NASA - APOD

prestižní snímek dne je od prof. Druckmüllera

Šachový turnaj

v pátek 5. 1. 2018 proběhl tradiční šachový turnaj