Cena Jindřicha Zemana

Jana HODEROVÁ
Cena za astrofotografii "Červení skřítci" byla udělena Ing. Pavlu Štarhovi, Ph.D.

Porota České astrofotografie měsíce udělila historicky druhou cenu Jindřicha Zemana Ing. Pavlu Štarhovi, Ph.D., a to především za snímek „Červení skřítci“.

Ing. Pavel Štarha, Ph.D. je absolventem oboru Matematické inženýrství a následně absolvoval doktorský studijní program Matematické inženýrství (aktuálně tento obor nese název Aplikovaná matematika) pod vedením prof. RNDr. Miloslava Druckmüllera, CSc.

Ačkoliv je cena udělována astrofotografii roku zejména za celoroční přínos, zaujal unikátní snímek Pavla Štarhy porotu v těžké konkurenci s krásnými vítěznými díly ostatních autorů během roku 2013.  Zachycuje totiž niterný, očima prakticky nepozorovatelný a pro fotografy nesmírně vzácný okamžik v takové kvalitě, která nemá obdoby dokonce ani ve světovém měřítku. Pozorování tzv. nadoblačných blesků je díky jejich obtížnému záznamu relativně mladou disciplínou a celá porota ČAM je právem hrda, že i v českých kotlinách se jí věnuje několik nadšenců natolik, aby jejich výsledky ohromily celý svět.

Více na stránkách České astronomické společnosti http://www.astro.cz/clanek/6179

ZOBRAZIT VÍCE AKTUALIT